June 01,2023

Bezpieczeństwo z systemem Windows 10

by Kolbowicz Marek

System operacyjny Windows 10 Home czy Professional? Który wybrać?

Microsoft Windows to rodzina systemów operacyjnych, która zdecydowanie zdominowała współczesny rynek. Najważniejszą ich cechą jest to, że działa na nich ogromna większość programów, przy czym niektóre uruchamiają się – tak naprawdę – tylko na nich. Wybierając odpowiedni system operacyjny do domu lub swojej firmy, warto się jednak zastanowić, który z nich będzie lepszy: Windows 10 Home czy Professional?

Oba systemy z serii Windows 10 łączy bardzo wiele. W samym Windowsie 10 Home znajduje się mnóstwo różnych funkcji, dlatego też doskonale sprawdzi się on u użytkowników domowych oraz w małych firmach. Najbardziej wymagający klienci prawdopodobnie wybiorą jednak Windows 10 Professional, który posiada jeszcze więcej opcji, w tym również tych związanych z zabezpieczeniami. Co zatem łączy, a co dzieli obie wersje systemu Windows 10?

Windows 10 Home i Professional – cechy wspólne

Poniżej podajemy listę funkcji, które występują zarówno w Windows 10 Home, jak i w wersji Professional. Obie wersje oprogramowania dla produktów poleasingowych znajdziesz tutaj.

Windows Hello Windows Hello to funkcja, dzięki której można logować się trzy razy szybciej niż przy użyciu hasła. Wykorzystuje ona kamerę do rozpoznawania twarzy oraz czytnik linii papilarnych – oba te narzędzia błyskawicznie rozpoznają użytkowników. Zadaniem tej opcji jest zabezpieczenie komputera przed dostępem osób trzecich. Uwierzytelnianie może się odbywać również poprzez korzystanie z kodu PIN.

Szyfrowanie To kolejna funkcja, która pozwala na ochronę danych przed niepowołanymi użytkownikami. Po jej włączeniu zabezpiecza ona dane – jak sama nazwa wskazuje – poprzez szyfrowanie. Wówczas dostęp do urządzenia otrzymują jedynie upoważnione osoby. Należy jednak pamiętać, że funkcja ta wymaga nowoczesnego sprzętu.

Zapora i ochrona sieci W obu wersjach Windowsa występują zabezpieczenia, które chronią komputer przed wirusami. Zabezpieczają one sprzęt również przed programami, które wymuszają okup. Zapora to rozbudowany podsystem, które filtruje ruch sieciowy i hamuje ewentualne zdalne ataki. Można do niej uzyskać dostęp poprzez Panel sterowania lub specjalną, przeznaczoną do tego aplikację.

Kontrola rodzicielska Ta funkcja umożliwia połączenie ze sobą różnych kont Microsoft oraz kontrolowanie komputera dziecka. Dzięki niej można chronić je przed różnymi niebezpieczeństwami, pozwala też sprawdzać ilość czasu spędzanego przy sprzęcie. W razie potrzeby dorośli mogą wyłączyć dziecku dostęp do niektórych stron oraz sprawdzać, co nastolatki kupują w internecie.

Windows Defender To zainstalowany program antywirusowy, który zabezpiecza komputer przed wirusami i cyberatakami. Działa on, wykorzystując mechanizmy sztucznej inteligencji, a także chmurę i analizę zachowania, dzięki czemu może zapewnić danym kompleksową ochronę.

Windows Defender SmartScreen Windows Defender SmartScreen to filtr, który zapewnia ochronę w internecie poprzez kontrolę aplikacji i przeglądarki, zabezpieczając komputer przed różnymi, niebezpiecznymi zasobami. W praktyce oznacza to, że blokuje on zagrażające systemowi pliki oraz aplikacje pobrane z sieci, a także utrudnia ich uruchamianie.

Bezpieczny rozruch Dzięki tej funkcji podczas uruchamiania komputera nie ładuje się złośliwe oprogramowanie. Blokowane są także różne zagrożenia, jeszcze zanim mogą zainfekować komputer. Bezpieczny rozruch chroni również sprzęt przed utratą plików oraz awariami.

Microsoft Edge Microsoft Edge to przeglądarka stworzona specjalnie na potrzeby systemu Windows. Wyposażona jest w różne interesujące funkcje, jak np. robienie notatek. Stanowi ona również małe obciążenie dla zasilania, co z pewnością docenią właściciele laptopów. Microsoft Edge może zainteresować wszystkich fanów dominującego obecnie Chrome’a.

Windows Ink Pióro cyfrowe, w połączeniu z narzędziem Windows Ink, pozwala zapisywać notki, rysować, tworzyć. Dzięki niemu można np. łatwo edytować dokumenty w Wordzie, jak również szybciej przygotowywać prezentacje w programie PowerPoint. Aby skorzystać z tej opcji, konieczne jest jednak posiadanie komputera lub tabletu, które będą ją w stanie obsłużyć.

Oszczędzanie baterii Oba systemy Windows umożliwiają znaczne wydłużenie pracy baterii. Po włączeniu trybu oszczędzania wyłączane są te opcje, które zużywają sporo energii, a więc np. aktualizacje dynamicznych kafelków czy też automatyczna synchronizacja skrzynki pocztowej. Wyłączane są również wówczas te aplikacje, których w danym momencie użytkownik nie używa.

Dostęp do danych z urządzeń mobilnych Oba rodzaje Windowsa pozwalają na uzyskanie dostępu do danych z telefonów i tabletów na komputerze, a więc np. do SMS-ów. Oznacza to w praktyce możliwość wysyłania i odbierania tego typu wiadomości tekstowych na komputerze – wystarczy w tym celu skorzystać z aplikacji Twój telefon. Aplikacja Twój telefon pozwala również na błyskawiczny dostęp do zdjęć na telefonie, których nie trzeba wysyłać e-mailem. Funkcje te dotyczą urządzeń z systemem Android. Zintegrowanie z systemem iOS pozwala z kolei na płynne korzystanie z innych aplikacji.

Windows 10 Home i Professional – różnice

Podstawowa różnica pomiędzy dwoma rodzajami Windowsa polega na tym, że Windows Pro oferuje więcej funkcji związanych z zabezpieczaniem danych. Poniżej uwzględniamy te najważniejsze, których nie ma w wersji Windows 10 Home.

BitLocker BitLocker to narzędzie służące to szyfrowania dysku, pozwalające na lepsze przechowywanie poufnych danych, co jest szczególnie istotne dla firm. Dzięki niemu, w razie ewentualnej kradzieży, osoby niepowołane muszą skorzystać z bardzo specjalistycznych metod, aby dostać się do konkretnych plików. Aby BitLocker mógł zadziałać, konieczny jest moduł TPM 1.2 lub nowszy.

Windows Information Protection (WIP) Funkcja ta pomaga zabezpieczać pliki służbowe i szkolne przed wyciekami, poprzez umiejętne szyfrowanie. Daje możliwość oddzielenia danych biznesowych od osobistych. Dotyczy to także komputerów osobistych, z których użytkownicy korzystają w pracy. WIP pozwala określić, którzy użytkownicy mają dostęp do konkretnych danych oraz co mogą robić z plikami firmowymi. Przykładowo, dział IT może zablokować możliwość kopiowania pewnych informacji oraz wklejania ich do niezatwierdzonej aplikacji.

Obsługa usługi Active Directory Active Directory to usługa katalogowa, która identyfikuje zasoby sieciowe oraz przekazuje dane na ich temat użytkownikom i aplikacjom. Dzięki tej usłudze informatycy pracujący w danej firmie mogą zarządzać kontami, grupami i sprzętami innych pracowników, a także mieć dostęp do różnych danych i drukarek, które są zintegrowane z systemami Windows 10 Pro oraz Windows Server.

Obsługa usługi Azure Active Directory W Windows 10 Pro uwzględniono wsparcie dla usługi chmurowej Azure AD. Pozwala ona na jednokrotne logowanie m.in. w systemie Windows 10, oraz Microsoft 365, dzięki czemu łatwiej jest zarządzać logowaniami i hasłami, a także dostępem do zasobów w chmurze. Umożliwia ona m.in. uzyskiwanie dostępu do różnych aplikacji, z dowolnego miejsca.

Enterprise State Roaming na platformie Azure Funkcja ta została stworzona z myślą o dużych organizacjach i jest dostępna dla wszystkich tych, które posiadają licencję na usługę Azure Active Directory. Synchronizuje ona ustawienia, aplikacje i hasła pomiędzy urządzeniami działającymi pod kontrolą systemu Windows 10. Zapewnia ona ujednolicone środowisko na sprzętach z Windowsem oraz przyspiesza konfigurację nowych urządzeń.

Microsoft Store dla Firm Microsoft Store to cyfrowy sklep, w którym można znaleźć różne aplikacje dla firm i organizacji. Umożliwia on zarządzanie nimi oraz przydzielanie ich do poszczególnych urządzeń z zainstalowanym Windowsem. Przykładowe aplikacje z tego sklepu to: Microsoft Project, Visual Studio, Visio, SQL Server Standard Edition.

Zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM) Opcja ta pozwala na zarządzanie przenośnymi urządzeniami, a więc głównie tabletami i smartfonami. Celem tej opcji jest zabezpieczenie danych, z których korzysta się w firmach. Opcja ta pozwala na zintegrowanie ich z siecią danego przedsiębiorstwa oraz na ich zdalną konfigurację. Należy zaznaczyć, że w pewnym zakresie funkcja ta obsługiwana jest w systemie Windows 10 Home, jednak jedynie wersja Professional daje dostęp do wszystkich opcji.

Zasady grup Windows 10 Pro umożliwia przyłączanie do domeny Windows oraz zarządzanie przy pomocy zasad grup. W praktyce oznacza to możliwość zarządzania grupami użytkowników, a także kontami i komputerami, plikami i drukarkami w środowisku sprzętów z zainstalowanym systemem Windows 10 Pro oraz Windows Server.

Dynamiczne inicjowanie obsługi To funkcja, która umożliwia szybkie przekształcenie całkowicie nowego urządzenia w sprzęt przeznaczony do celów biznesowych.

Usługa Windows Update dla Firm System Windows Update przeznaczony jest dla dużych przedsiębiorstw, z wieloma komputerami. Pozwala on na stopniowe i efektywne wdrażanie aktualizacji, dzięki którym wprowadzane są poprawki i ulepszenia różnych zabezpieczeń. Cały proces można kontrolować, wybierając kiedy i jak dana aktualizacja będzie przeprowadzana.

Przypisany dostęp Przypisany dostęp do funkcja, która umożliwia przypisanie konta użytkownika do konkretnej aplikacji. Taki użytkownik może korzystać jedynie z przypisanej mu aplikacji. Uprawnienia może mu nadać użytkownik będący administratorem.

Konfiguracja w trybie kiosku Tryb kiosku pozwala na łatwą i szybką konfigurację urządzenia. Można to zrobić bezpośrednio na samym sprzęcie, jak i zdalnie, korzystając z opcji Zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Kiedy tryb kiosku jest uruchomiony, wybrana skonfigurowana aplikacja dostępna jest w trybie pełnoekranowym i nie da się w normalny sposób z niej wyjść. Dzięki temu dany użytkownik nie ma dostępu do innych aplikacji.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak już wcześniej powiedzieliśmy, wszystkie podstawowe funkcje obecne są w obu wariantach oprogramowania Windows. Najpopularniejsza jest jednak wersja Home, którą można znaleźć praktycznie na każdym komputerze z salonu. System ten najpewniej w niedalekiej przyszłości zagości na stałe i w naszych produktach.

Osobom bardzo wymagającym, którym zależy na szczególnych zabezpieczeniach, a także na narzędziach służących zwiększaniu wydajności i lepszemu zarządzaniu, rekomendujemy Windows 10 Professional. System ten będzie odpowiedni dla małych firm, które – dzięki Azure Active Directory – mogą szybko się logować oraz zyskać w ten sposób dostęp do różnych usług.

Przeczytaj również: Jaką kartę graficzną wybrać?

Instalacja Windows 10 na komputerze bez systemu » Pomoc

Instalacja Windows 10 na komputerze bez systemu

Instalacja systemu Windows w poprzednich wersjach potrafiła być dość trudna i stresująca. Wraz z wprowadzeniem Windows 10 proces ten stał się znacznie prostszy. Jeśli Twój komputer lub laptop nie posiada określonej instrukcji instalacji systemu operacyjnego, proces opisany poniżej powinien pozwolić Ci cieszyć się nowym systemem na Twoim urządzeniu.

SPIS TREŚCI

Co zrobić przed rozpoczęciem instalacji?

Przed rozpoczęciem instalacji Windows 10 upewnij się, że posiadasz:

dostęp do drugiego komputera z dostępem do Internetu,

pendrive USB lub płytę DVR (oba komputery muszą mieć napęd DVD),

trochę wolnego czasu.

Przy starszych urządzeniach mogą wystąpić problemy z kompatybilnością generacji USB. Jeśli komputer nie wykrywa Twojego pendrive’a, możliwe, że jest to spowodowane podłączeniem dysku USB 3.0 do gniazda USB 2.0.

Instalacja Windows 10

Pobierz instalator Windows 10

Aby zainstalować Windows na nowym urządzeniu, musisz przygotować dysk z tak zwaną instalką. Wejdź na oficjalną stronę Microsoft i pobierz narzędzie Media Creation Tool.

Przygotuj dysk do instalacji Windows 10

Po uruchomieniu Media Creation Tool zaakceptuj umowę licencyjną i wybierz opcję utworzenia nośnika instalacyjnego. W następnych krokach wybierz parametry instalatora oraz zdecyduj, czy chcesz:

umieścić go na dysku USB,

utworzyć plik ISO na płycie DVD.

Po wybraniu odpowiedniej opcji rozpocznie się pobieranie plików oraz przygotowanie nośnika do instalacji. Czas tego procesu zależy od komputera i prędkości łącza internetowego.

Uruchom komputer z USB lub DVD

Następny krok wymaga uruchomienia instalatora na komputerze bez systemu. Podłącz pendrive lub włóż płytę DVD do napędu i skonfiguruj komputer, by uruchamiał (bootował) się z wybranego nośnika.

Niestety, nie ma uniwersalnego poradnika jak to zrobić, ponieważ konfiguracja ta odbywa się w BIOS/UEFI danego komputera – te systemy różnią się od siebie w zależności od producenta, modelu lub „nowości” urządzenia. Sprawdź jak zmienić kolejność rozruchu w instrukcji obsługi komputera PC, laptopa. Jeśli nie możesz znaleźć tej informacji, spróbuj wyszukać jej w sieci – entuzjaści komputerów często dzielą się informacjami na temat swoich urządzeń.

Po odpowiednim skonfigurowaniu komputera i ponownym jego uruchomieniu, na ekranie pojawi się ekran instalacyjny Windows 10.

Aktywuj system kluczem Windows 10

Kolejnym krokiem jest podanie klucza licencyjnego Windows 10. Wprowadź klucz w oknie aktywacji i kliknij Dalej. Jeśli nie posiadasz klucza lub instalator go odrzuca, wciśnij Nie mam klucza produktu u dołu okna. Możesz dokończyć instalację i aktywować system po jej zakończeniu.

Nie posiadasz klucza licencyjnego Windows 10? Kliknij tutaj i sprawdź, jak możesz go zdobyć.

Wybierz partycję do instalacji

Po wprowadzeniu klucza licencyjnego wybierz dysk, na którym chcesz zainstalować Windows 10. Możesz też przejść do zaawansowanej konfiguracji swoich dysków.

Po konfiguracji dysków kliknij Dalej. Instalator zacznie kopiować pliki na dysk komputera i rozpocznie instalację systemu. Instalacja może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Podczas instalacji Windows 10 komputer może automatycznie uruchamiać się ponownie.

Podczas gdy trwa instalacja systemu, pamiętaj, aby nie odłączać zasilania od urządzenia.

Skonfiguruj Twój nowy system Windows 10

Po zakończeniu instalacji pozostała już tylko konfiguracja systemu. W podsumowaniu Windows 10 zapyta Cię o kwestie regionu, odczytywania lokalizacji komputera, czy zbierania danych na potrzeby reklam. W każdym punkcie znajdziesz informacje, jak dane opcje wpływają na prywatność, czy działanie komputera. Wybierz opcje, które odpowiadają twoim preferencjom i zaakceptuj je.

W trakcie konfiguracji możesz także zalogować się swoim kontem Microsoft lub utworzyć zupełnie nowe konto.

Po ostatecznym zaakceptowaniu konfiguracji system dokończy instalację, co może potrwać do kilkunastu minut.

Twój komputer jest gotowy do użycia

Po zakończeniu instalacji pojawi się czysty pulpit, na którym możesz rozpocząć pracę. Zainstaluj swoje ulubione aplikacje, gry i ciesz się nowym systemem Windows 10.

Jeśli napotkałeś problemy z kluczem licencyjnym podczas instalacji, wyszukaj „Ustawienia aktywacji” w polu wyszukiwania i wprowadź klucz w ustawieniach systemu.

Czytaj więcej:

Bezpieczeństwo z systemem Windows 10

Poznaj najbezpieczniejszy system Windows w historii

Windows 10 to najnowszy, a zarazem najbezpieczniejszy system operacyjny firmy Microsoft. Zapewnia on wbudowaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, oraz zaawansowane funkcje zarządzania i pracy zdalnej, które pozwalają zaoszczędzić czas i zmniejszyć koszty związane z konfigurowaniem i aktualizacją urządzeń.

System Windows 10 zapewnia użytkownikom korzyści z zabezpieczeń spełniających potrzeby przedsiębiorstw, ale bez złożoności i nierealnych kosztów. Dzięki temu jest on atrakcyjną opcją dla wszystkich organizacji, od najmniejszych jednostek po największe przedsiębiorstwa.

Ponieważ wsparcie dla systemu Windows 7 dobiega końca w 2020 roku, przedsiębiorstwa mają możliwość migracji do systemu Windows 10 i uzyskania wszystkich opisanych korzyści – a także stałego wsparcia i aktualizacji zabezpieczeń.

  • Kolbowicz Marek
  • June 01,2023

Leave a Reply