August 17,2023

Jeśli zerkniesz na nowości Windows od razu przesiądziesz się z Windows 10

by Kolbowicz Marek

Windows 11 – Wikipedia, wolna encyklopedia

Windows 11 – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows, zaprezentowana 24 czerwca i wydana 5 października 2021 roku. Jest następcą Windowsa 10 wydanego w 2015 roku.

Aktualizacja do Windowsa 11 jest darmowa dla posiadaczy wersji 10[3].

Powołując się na względy bezpieczeństwa, wymagania systemowe dla Windows 11 zostały zwiększone w stosunku do Windows 10[4]. Microsoft oficjalnie wspiera system operacyjny tylko na urządzeniach wykorzystujących procesory Intel Core ósmej generacji lub nowsze (z drobnymi wyjątkami), procesory AMD Ryzen oparte na mikroarchitekturze Zen+ lub nowsze, albo układy ARM Qualcomm Snapdragon 850 lub nowsze, z bezpiecznym rozruchem UEFI i Trusted Platform Module (TPM) 2.0 obsługiwanym i włączonym (choć Microsoft może wprowadzić wyjątki od wymogu TPM 2.0 dla producentów OEM). Wprawdzie system operacyjny można zainstalować na nieobsługiwanych procesorach, jednak Microsoft nie gwarantuje dostępności aktualizacji. Windows 11 porzuca także wsparcie dla 32-bitowych procesorów x86 oraz urządzeń wykorzystujących oprogramowanie sprzętowe BIOS.

W lutym 2022 roku, według serwisu StatCounter, Windows 11 był zainstalowany na 7,59% komputerów osobistych, co daje mu trzecie miejsce na świecie (zaraz po Windows 10 z udziałem 75,98% i Windows 7 z 11,89%)[5].

Po wydaniu systemu Windows 10 pracownik Microsoftu Jerry Nixon oświadczył, że będzie to „ostatnia wersja systemu Windows”. Przedsiębiorstwo zgodziło się z tym stwierdzeniem, określając je jako „odzwierciedlające” jej pogląd na rozwój systemu[6][7][8]. Windows 10 miał funkcjonować w charakterze usługi, a pierwotna jego wersja miała być ulepszana w ramach wydawanych od czasu do czasu aktualizacji i nowych kompilacji. Jednakże zamieszczenie przez przedsiębiorstwo oferty pracy odnoszącej się do „gruntownego odmłodzenia” systemu Windows przyniosło falę spekulacji na temat nowego wydania systemu[9][10]. Pod kryptonimem „Sun Valley” rozpoczęto prace nad uaktualnieniem systemu, którego celem miało być unowocześnienie jego interfejsu[11]. W połowie czerwca 2021 r. pojawiły się pierwsze zrzuty ekranu nowej wersji systemu, opublikowane na chińskiej stronie Baidu Tieba[12][13], a następnie wyciekła do internetu rzekoma wersja deweloperska Windows 11, wyposażona w zmodernizowany ekran pierwszej konfiguracji (Windows OOBE) oraz branding nowego systemu[14], a pod względem wizualnym przypominająca wcześniejszy projekt Windows 10X[15].

Pierwotne informacje o możliwości wydania nowej wersji systemu Windows pojawiły się po tym, jak Microsoft opublikował zaproszenie na konferencję, związaną z przyszłością systemu (w materiałach pojawiła się godzina 11:00 czasu wschodniego), a także z uwagi na wcześniejsze wstrzymanie nowych kompilacji w ramach programu Windows Insider[16][17]. Ponadto przedsiębiorstwo zamieściło w serwisie YouTube wideo z montażem dźwięków ze starszych wersji systemu Windows, trwające dokładnie 11 minut[16][18].

Zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami system Windows 11 został zaprezentowany na konferencji Microsoftu, która odbyła się 24 czerwca 2021[19][20]. Pierwsza kompilacja systemu została wydana 28 czerwca w ramach programu Windows Insider[21].

Przed oficjalną prezentacją systemu, w internecie pojawiły się poszlaki wskazujące na możliwość bezpłatnej aktualizacji Windowsa 7 oraz 8.1 do wersji 11, które nie zostały ani potwierdzone, ani zdementowane podczas konferencji Microsoftu[22][23].

Windows 11 przyniósł uaktualniony interfejs użytkownika, opracowany zgodnie z wytycznymi Microsoft Fluent Design. Wśród zmian wizualnych, obecnych już w wersji deweloperskiej, znalazły się nowe elementy przezroczystości, cienie i zaokrąglone rogi[24]. Zmodernizowano m.in. menu Start, z którego zniknęły kafelki, a ikony paska zadań domyślnie są umieszczone na środku[13][18][25]. Nowy wygląd otrzymał również widok zadań (Task View), znany z systemu Windows 10. Do wprowadzonych uaktualnień wizualnych należą także nowe ikony, tapety i dźwięki[18][26] oraz odświeżone animacje[27]. Ponadto w systemie pojawił się zupełnie nowy panel z widżetami, a sklep z aplikacjami przeszedł gruntowną przebudowę[28][20].

W późniejszej kompilacji testowej pojawił się zupełnie przebudowany i skonsolidowany panel ustawień. Nowy wygląd otrzymało menu Eksploratora Windows, w którym nie ma już znanej ze starszych wersji systemu wstążki[29].

Według doniesień medialnych wiele składników interfejsu, m.in. menu Start, czerpie inspirację ze wstrzymanego przez przedsiębiorstwo projektu Windows 10X[26][30].

Windows 11 lepiej od poprzedników radzi sobie z pracą na wielu ekranach – szczególnie w momencie odłączenia zewnętrznego monitora. Wspiera również technikę ładowania danych do karty graficznej bezpośrednio z dysku (obecną również w konsolach Xbox Series X oraz S). Innym zapożyczeniem z konsol jest tryb AutoHDR, zwiększający kontrast w grach w sposób automatyczny, a także integracja z Xbox Game Pass[28][20].

Zmodyfikowany został sposób interakcji z systemem w przypadku używania dotyku – usunięto tzw. tryb tabletu na rzecz dostosowywania poszczególnych obszarów interfejsu (np. ikon paska zadań) do obsługi palcem[28][19]. W momencie odłączenia klawiatury, zmieniają się odstępy między nimi oraz ich rozmiar[20]. Gesty na ekranie dotykowym ujednolicono z tymi, które można wykonywać z użyciem gładzika w systemie Windows 10[31]. Ulepszono obsługę rysika, a także wprowadzono technikę haptyczną[28][19].

W jedenastej wersji systemu została wprowadzona obsługa aplikacji napisanych na Androida, które będą oferowane za pośrednictwem sklepu z aplikacjami Amazon[28][19]. Za możliwość ich uruchamiania na procesorach x86 odpowiada technologia Intel Bridge[32][33].

Wymagania sprzętowe [ edytuj | edytuj kod ]

Procesor o częstotliwości 1 GHz lub szybszy, co najmniej z dwoma rdzeniami, zgodny [34] procesor 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem SoC (System on a Chip).

procesor 64-bitowy lub procesor zgodny ze standardem SoC (System on a Chip). 4 GB pamięci RAM

64 GB wolnej przestrzeni na dysku

Karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0

Wyświetlacz High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru

UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu.

Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0.

Połączenie z Internetem do konfiguracji systemu Windows 11 Home wraz z kontem Microsoft

Partycja dysku twardego sformatowana w trybie GPT (GUID Partition Table).

Windows 11 spotkał się z mieszanym lub pozytywnym przyjęciem; przedpremierowe informacje o systemie operacyjnym koncentrowały się na jego rygorystycznych wymaganiach sprzętowych, z dyskusjami na temat tego, czy miały one na celu poprawę bezpieczeństwa systemu, czy też były tylko sztuczką mającą na celu sprzedanie użytkownikom nowszych urządzeń. Po wydaniu Windows 11 otrzymał pozytywne recenzje, w których przychylnie oceniono jego projekt wizualny, zarządzanie oknami oraz większy nacisk na bezpieczeństwo, a skrytykowano regresje i modyfikacje aspektów interfejsu użytkownika[35][36][37].

Systemy operacyjne Windows 11

Microsoft Windows 11

Najnowszy system operacyjny Windows pojawił się na rynku jesienią 2021 roku. Większość użytkowników domowych korzysta na co dzień z systemów właśnie tej marki, dlatego premiera zaktualizowanego produktu MS była dużym wydarzeniem w branży komputerowej.

Windows 11 update

Najnowszy Windows nie wprowadza rewolucji wizualnych, w związku z czym użytkownik nie musi na nowo uczyć się obsługi systemu tak, jak to było w przypadku zmiany z Windows 7 na Windows 8. Jego wygląd jest jednak odświeżony i unowocześniony. Zoptymalizowano wygląd ikon, a okna menu oraz programów są zaokrąglone. Microsoft poprzez system operacyjny Windows 11 wprowadza też szereg usprawnień dla użytkowników urządzeń przenośnych. Rozbudowana obsługa gestami, automatyczne dostosowanie układu otwartych okien przy odwracaniu ekranu… To tylko część bonusów, które ma do zaoferowania Windows 11.

Windows 11 wymagania

Procesor 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub rozwiązanie SoC. 4 GB RAM. Min. 64 GB miejsca na dysku. UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu. TPM w wersji 2.0. Karta graficzna zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą (ze sterownikiem WDDM 2.0.). Wyświetlacz HD (720p) z przekątną min. 9’, 8 bitów na kanał koloru.

Windows 11 cena

W SwissSoftware24 zamówisz Windows 11 w czterech wariantach.

Windows 11 Pro cena 299 zł

Windows 11 Home cena 279 zł

Windows 11 Pro OEM cena 199 zł

Windows 11 Home OEM cena 179 zł

Jeśli zerkniesz na nowości Windows od razu przesiądziesz się z Windows 10

Premiera Windows 11 - jeśli tylko Twój komputer spełnia wymagania, możesz już pobrać pełną wersję najnowszego systemu firmy Microsoft. Jakie nowości na nas czekają i dlaczego warto zamienić system operacyjny na nowy?

System Windows 11 zadebiutował 5 października - mechanizm Windows Update powinien wyświetlić odpowiedni komunikat

Użytkownicy Windows 10 mogą liczyć na darmową aktualizację

Windows 11 przyniesie nie tylko odświeżenie wyglądu, ale wniesie również wiele zaawansowanych funkcji i ulepszeń

ocena redakcji:

4/5

Windows 11 przynosi całe mnóstwo nowości, a wbrew pozorom odświeżony wygląd jest tylko jedną z wielu nowinek. Jeśli do tej pory temat Windows 11 nieszczególnie cię interesował i omijałeś newsy związane z najnowszym systemem Microsoftu, tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje w pigułce.

Premiera Windows 11 wzbudzała i wzbudza wiele emocji, związanych choćby z wymaganiami sprzętowymi. Microsoft zwiększył bowiem bezpieczeństwo systemu między innymi poprzez korzystanie z technologii TPM, a wiele starszych komputerów może być jej pozbawionej. Czy Twój komputer dysponuje tą technologią?

Jak sprawdzić, czy Twój komputer jest gotowy na Windows 11? Bardzo prosto - wystarczy pobrać i uruchomić narzędzie PC Health Check App z oficjalnej strony Microsoft. Warto zaznaczyć, że jest to nowa, poprawiona wersja tej aplikacji. Poprzednia wersja na jakiś czas zniknęła z serwerów Microsoftu, by pojawić się właśnie w ulepszonej wersji.

Windows 11 - co nowego?

Windows 11 - zmiany w wyglądzie i tryb tabletu

Zacznijmy od czegoś oczywistego, czyli wyglądu zewnętrznego. Nowy interfejs nie wywraca wszystkiego do góry nogami, więc nie musimy się martwić, że po przejściu na nowy system nie będziemy mogli się w nim odnaleźć. Zmiany są jednak widoczne na pierwszy rzut oka - przeorganizowano między innymi układ ikon na pasku zadań i menu Start. Nowości obejmują również same ikony, czy wygląd okienek - mogą być przezroczyste i mają zaokrąglone rogi.

Zauważymy tu również mnóstwo innych - często drobnych, ale wcale nie mniej istotnych - zmian w interfejsie systemu. Osobiście jestem wręcz zachwycony usprawnieniem, jakim są ikonki operacji na plikach. Ta niesłychanie drobna zmiana naprawdę sprawdza się znakomicie i zwiększa komfort korzystania z systemu. Takich zmian i ulepszeń jest po prostu mnóstwo.

Zmiany wyglądu nie dotyczą bynajmniej samego systemu operacyjnego. Wygląd programów również należałoby dostosować do nowego interfejsu i taki lifting przeszedł między innymi pakiet Microsoft Office.

Co jeszcze? Dzielenie ekranu na strefy stało się jeszcze łatwiejsze, a wiele zmian przeszedł również tryb tabletu. Oczywiście jest on dostępny w Windows nie od dziś, ale "jedenastka" pozwoli na pisanie poprzez przeciąganie palca po kolejnych literach (swype) oraz lepszą obsługę gestów.

Windows 11 - "nowe" aplikacje systemowe i obsługa mobilnych programów

Niektóre aplikacje systemowe Windows 11 zaskoczą nas zmianami, które często nie ograniczą się tylko do wyglądu. Popracowano nad aplikacjami Media Player (!), Teams, Zdjęcia, czy nawet Paint. O nowe funkcjonalności wzbogaci się Kalkulator, Poczta i Kalendarz czy narzędzie Wycinanie.

Jedną z ciekawszych opcji, która niestety nie będzie dostępna na premierę, jest możliwość uruchamiania w Windows 11 programów z Androida. Będzie to możliwe dzięki integracji Microsoft Store z Amazon Appstore. Oczywiście kiedy tylko Microsoft udostępni tę funkcję, nie omieszkamy jej przetestować i podzielić się naszymi przemyśleniami.

Windows 11 - bezpieczeństwo

Microsoft stawia na bezpieczeństwo i nie rzuca słów na wiatr. Oprócz obowiązkowego modułu TPM (odpowiedzialnego za szyfrowanie), znajdzie się tu między innymi VBS, czyli Virtualization-Based Security. VBS używa sprzętowej wirtualizacji, by stworzyć izolowany i bezpieczny obszar pamięci. O ile funkcja ta jest znana już z Windows 10, to przy "czystej" instalacji Windows 11 może być ona domyślnie włączana. Windows 11 przyniesie również tak ciekawą opcję, jak możliwość zrobienia backupu całego systemu w chmurze.

Windows 11 - szybsze ładowanie gier dzięki DirectStorage i Auto HDR

Gracze z pewnością docenią szybsze ładowanie gier dzięki szybkim SSD PCIe, a to dzięki dawno zapowiedzianej i długo oczekiwanej funkcji DirectStorage. Wszystko wskazuje na to, że funkcję tę otrzymają również posiadacze Windows 10, ale nowa wersja okienek raczej na pewno będzie na tę okazję lepiej zoptymalizowana, jako, że powstawała z myślą o wykorzystaniu tej technologii. Miłym dodatkiem jest również tryb Auto HDR (znany choćby z Xboxa), chociaż oczywiście będzie on wymagać do działania odpowiedniego monitora.

Windows 11 - dłuższa praca na baterii dzięki Dynamic Refresh Rate

Opcja Dynamic Refresh Rate pozwoli laptopom z Windows 11 jeszcze dłużej pracować na baterii. Polega ona na zmianie częstotliwości odświeżania ekranu, zmniejszając ją wtedy, gdy pełne możliwości matrycy nie są potrzebne. Wbrew pozorom o takim rozwiązaniu mówi się już od ładnych paru lat, ale dopiero Windows 11 wprowadzi ją na salony.

Windows 11 - optymalizacje i szybsze działanie na nowoczesnych procesorach

Windows 11 to również wiele zmian niewidocznych na pierwszy rzut oka, czyli np. optymalizacji działania jądra systemu. Usprawniono między innymi zarządzanie pamięcią, czy też przydzielaniem zasobów sprzętowych. Warto również wspomnieć o szybszym wybudzaniu z uśpienia. O ile w przypadku klasycznych procesorów wzrost wydajności może nie być znaczący, to z pewnością dzięki nowej wersji systemu zyskają obecne i nadchodzące procesory hybrydowe (big.LITTLE). Microsoft popracował również nad tym, by aktualizacje stały się wygodniejsze i mniej obciążające dla komputera.

Windows 11 - dlaczego warto przesiąść się na nowy system?

Jeśli to wszystko dla Ciebie to zbyt mało, pamiętaj, że Microsoft sukcesywanie będzie dostarczał nowe rozwiązania oraz aktualizacje zwiększające funkcjonalność, które z pewnością będą głównie przeznaczone dla Windows 11, omijając Windows 10. To, że dziś debiutuje Windows 11, nie oznacza, że jutro Microsoft nie zapowie nowych funkcji, które wkrótce w nim wylądują.

Jeśli mieliście już styczność z nowym systemem Microsoftu dajcie znać co o nim sądzicie w komentarzach!

  • Kolbowicz Marek
  • August 17,2023

Leave a Reply