April 04,2024

Popularne systemy operacyjne

by Kolbowicz Marek

Historia systemu operacyjnego Windows • TechLila

Zanim omówimy historię systemu Windows, oto krótkie wprowadzenie do początku firmy Microsoft. Bill Gates i Paul Allen byli przyjaciółmi z dzieciństwa w Lakeside School w Seattle i obaj programistami Basic. W 1974 roku firma Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS) w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk wprowadziła na rynek pierwszy zestaw komputera osobistego (Altair 8800).

Gates i Allen skontaktowali się z prezesem MITS (Ed Roberts) i zaproponowali opracowanie pierwszego mikrokomputera w wersji BASIC (opracowanego pierwotnie przez Johna Kemeny'ego i Thomasa Kurtza) w celu zwiększenia wydajności 8800. Paul Allen pracował w Nowym Meksyku z firmą Honeywell przez tym razem, a Gates zapisał się na Harvard. Po pomyślnym opracowaniu Altair BASIC dla Altair 8800, Allen dołączył do MITS jako dyrektor ds. oprogramowania, a za namową Allena Bill Gates zrezygnował z Harvardu, aby dołączyć do niego w Albuquerque.

Powstały początki nowej firmy, początkowo znanej jako „Micro-soft”. W 1979 r. Microsoft przeniósł się do Bellevue w stanie Waszyngton, włączając w 1981 r. W tym samym roku IBM wprowadził na rynek swój komputer osobisty z nowym systemem operacyjnym Microsoftu, MS-DOS 1.0. Firma weszła na giełdę w 1986 roku po przeprowadzce do Redmond w Waszyngtonie. Paul Allen zrezygnował z funkcji członka zarządu Microsoftu w 2000 roku, ale podobno nadal posiada 100 milionów akcji firmy.

Przed omówieniem historii wszystkich systemów operacyjnych Windows ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, czym jest system operacyjny (OS). Programy i aplikacje nie działają same: potrzebują platformy do ich obsługi, tak jak trampolina potrzebuje trampoliny. Nawet sprzęt, taki jak dysk twardy, drukarka i czytnik/nagrywarka DVD, wymaga systemu operacyjnego do sterowania nimi.

Historia i funkcje systemu operacyjnego Windows

Nazwa kodowa Ostateczne imię Data wydania Atrakcja Menedżer interfejsu Okna 1 Listopad 20, 1985 Eliminacja poleceń DOS Wersja uruchomieniowa (nieoficjalna) Okna 2 9 grudnia 1987 r. Catering dla procesora 286 Janus Okna 3.0 Maj 1990 wprowadzenie przyjaznych dla użytkownika funkcji razzle Windows NT 1993 Korporacyjne i sieciowe Chicago Okna 95 24 sierpnia 1995 r. Internet i eliminacja potrzeby DOS Memphis Okna 98 25 czerwca 1998 r. Skoncentruj się na komputerach domowych i biurowych Odyssey Okna 2000 17 lutego 2000 r. Ulepszona wersja NT Tysiąclecie Windows ME Wrzesień 2000 Edycja Millennium dla użytkowników domowych Świstak Windows XP 25 października 2001 r. Ulepszenia w zakresie stabilności, szybkości i użyteczności Longhorn Windows Vista Listopad 30, 2006 Akcent na bezpieczeństwo Blackcomb Okna 7 22 lipca 2009 r. Ekrany dotykowe i laptop Focus niebieski Okna 8 26 października 2012 r. Ekran dotykowy i technologia aplikacji Metro Próg/Czerwony kamień Okna 10 29 lipca 2015 r. Stała ewolucja – i Cortana

Wczesne systemy operacyjne na komputery PC

Na początku komputerów osobistych system operacyjny był znany jako DOS (Disk Operating System) i jego warianty. Kiedy IBM rozwijał komputer PC, firma zwróciła się do nowej firmy, Microsoft Corporation, aby opracować system operacyjny. Zostało to nazwane PC-DOS, a Bill Gates, zawsze patrzący w przyszłość, zachował prawa do stworzenia wersji specjalnie dla Microsoft, znanej jako MS-DOS.

Każde z nich było sterowane poleceniami wykonanymi z „wiersza polecenia” w postaci C:> Polecenie było tekstowe i aktywowane przez powrót karetki lub „Enter”. Początkowo Microsoft zaprojektował system Windows, aby działał na szczycie systemu MS-DOS, ogólnie określanego po prostu jako DOS. Ostatnią wersją był MS-DOS 6.22, który stał się podstawowym systemem operacyjnym dla Windows 95, 98 i ME. Po tym DOS był nadal dostępny, ale nie był potrzebny do uruchomienia systemu Windows.

Windows 1: Eliminacja poleceń DOS

Microsoft rozpoczyna poszukiwania bardziej przyjaznej dla użytkownika platformy, która nie wymagała znajomości poleceń DOS. Xerox opracował interfejs użytkownika WIMP w laboratorium badawczym Palo Alto. WIMP oznaczał okna/ikony/mysz/rozwijane menu (lub p jako wskaźnik). Był używany we wczesnych komputerach Apple, a Microsoft używa tej koncepcji jako podstawy dla systemu Windows. Jest również używany w systemie IBM OS/2 i X Window System of Unix.

Wydane 20 listopada 1985 r. „Środowisko operacyjne Windows” firmy Microsoft umożliwia użytkownikom korzystanie z rozwijanych menu, okien dialogowych, pasków przewijania i ikon. Przesuwając wskaźnik myszy, użytkownik może poruszać się po ekranie i klikać ikony, aby wykonywać określone zadania. Jest to o wiele łatwiejsze niż nauka i wpisywanie niezliczonych poleceń systemu MS-DOS.

Windows 1 zawiera szereg programów, takich jak notatnik, kalendarz, kalkulator, aplikacja do malowania, zegar i plik kart. Zawiera również jedną grę – Reversi. Wszystko to było objawieniem dla większości użytkowników DOS, chociaż niektórzy nadal wolą pracować z poleceniami DOS.

Windows 2: Catering dla procesora 286

Microsoft wprowadził Windows 2.0 9 grudnia 1987 roku w odpowiedzi na rozwój szybszego 16-bitowego procesora Intel 286. Windows 2.0 był bardziej niezawodny i szybszy niż Windows 1, zaprojektowany z ulepszoną kontrolą układu ekranu. Ikony pulpitu i skróty klawiaturowe przyspieszyły operacje i umożliwiły nakładanie się okien.

Procesor 286 (lub 80286) został wydany przez firmę Intel w 1982 roku, ale nie został od razu użyty z powodu braku programów, które mogłyby z nim działać. Miał słabe możliwości MS-DOS, a Windows 2.0 został szybko zastąpiony przez Windows/386, gdy Intel uruchomił szybszy procesor 386, który umożliwiał uruchamianie wielu programów MS-DOS. IBM utknął z chipem 286 dla swojego systemu OS/2, co wielu uważało za odpowiedzialne za podział IBM/Microsoft.

Windows 3.0 i procesor 386

Wprowadzony na rynek w maju 1990 r. system Windows 3.0 najlepiej wykorzystuje procesor Intel 386 (80386), działając znacznie szybciej niż 286. System Windows 3.1 pojawia się w 1992 r., a pamięć wirtualna, 16 kolorów, ulepszone ikony i inne ulepszenia sprawiają, że jest to skokowa zmiana w Rozwój Microsoftu. To wydanie oznaczało, że Microsoft porzucił OS/2, a wersje Windows 3 konkurują teraz z urządzeniami IBM OS/2.

Wprowadzenie przyjaznych dla użytkownika funkcji, takich jak Menedżer plików, Menedżer drukowania i Menedżer programów, sprawia, że ​​system Windows 3 jest bardzo atrakcyjnym pakietem zarówno do użytku biznesowego, jak i osobistego. Ten ostatni został wzbogacony o popularny zestaw gier: Kierki, Saper i Pasjans. Komputery zaczynają wyglądać jak dzisiejsze pecety.

Wydanie Microsoft SDK (Software Development Kit) z systemem Windows 3.0 umożliwia twórcom oprogramowania skupienie się bardziej na pisaniu aplikacji, co skutkuje pojawieniem się wielu nowych programów zarówno do użytku biznesowego, jak i osobistego. To oprogramowanie jest nadal dostępne tylko w dużych pudełkach zawierających dyskietki i podręczniki. Dysk twardy i pobieranie z Internetu nie zostały jeszcze opracowane. Jednak obsługa sieci jest oferowana w systemie Windows for Workgroups 3.11, co ułatwia obsługę sieci domenowych i sieci równorzędnych. Następna wersja poprawi możliwości sieciowe dla użytkowników korporacyjnych.

Windows NT: korporacyjne i sieciowe

Pozornie oznaczający „nową technologię”, NT jest pierwszym oryginalnym 32-bitowym systemem operacyjnym Microsoftu. Pierwotnie został zaprojektowany jako następca systemu Windows 3, ale wkrótce okazało się, że jego wydajność nie jest wystarczająco dobra dla większości komputerów na rynku. Jego użycie zostało zmodyfikowane do użytku na serwerach korporacyjnych i pracy w sieci, podczas gdy ogólna wersja systemu Windows dla konsumentów pozostaje 16-bitowa. Po wersji beta w 1991 roku został wydany w 1993 roku jako przenośny strategiczny system biznesowy.

NT rozpoczął życie jako przenośna wersja OS/2, zmieniając swoją nazwę na NT po rozłamie z IBM. Oznacza to początek poważnej zmiany, której efektem będzie jeden system operacyjny dla konsumentów i użytkowników korporacyjnych, który rozpocznie się od Windows XP w 2001 roku. Wszystkie przyszłe wersje Windows są teraz oparte na systemie operacyjnym NT.

Wersje systemu Windows NT do wersji NT 3.51 włącznie nadal zawierają Menedżera plików i programów wprowadzonego w systemie Windows 3.0. Wersje NT 4.0 i nowsze przełączają się na Eksploratora Windows, który pierwotnie pojawił się w systemie Windows 95 wydanym w 1995 roku (poniżej).

Windows 95: Internet i eliminacja potrzeby DOS

Microsoft następnie szuka sposobów na wyeliminowanie potrzeby DOS, a także skupienie się na szaleństwie internetowym. Rezultatem jest Windows 95 (wewnętrznie Windows 4.0) wprowadzony na rynek w 1995 roku jako oddzielny system operacyjny, który może być używany bez konieczności posiadania oddzielnej licencji DOS. Windows jest teraz samodzielnym jądrem systemu operacyjnego i nie wymaga już systemu DOS. MS-DOS jest nadal dostępny, ale można go uruchomić niezależnie od systemu Windows i odwrotnie.

„Jądro” to interfejs między oprogramowaniem a sprzętem, który przyjmuje wymagania programu i przydziela je między wymaganymi komponentami sprzętowymi, takimi jak procesor, pamięć RAM i urządzenia wejścia/wyjścia (klawiatury, myszy, drukarki, wyświetlacz itp.)

Windows 95 jest pierwszą wersją, która zawiera jądro i ochronę, jaką zapewnia – nie można go nadpisać danymi użytkownika, dzięki czemu system jest bardziej stabilny i mniej podatny na awarie. Wszystkie przyszłe wersje systemu Windows będą oparte na jądrze z wierszem poleceń DOS, który można uruchomić bez systemu Windows (z wyjątkiem mnie, który nadal będzie wymagał systemu Windows do uruchomienia systemu MS-DOS).

Windows 95 odpowiada również na potrzebę sprostania rosnącemu zapotrzebowaniu na dostęp do Internetu. Oferuje wsparcie internetowe i ulepszone możliwości multimedialne, prostszą instalację oprogramowania i sprzętu dzięki funkcjom Plug and Play oraz ulepszoną pracę sieciową i mobilną. Pojawia się pasek zadań i menu Start, podobnie jak przyciski minimalizacji, maksymalizacji i zamykania dla każdego okna. Dołączona jest również przeglądarka Internet Explorer 3.0.

Windows 98: Skoncentruj się na komputerach domowych i biurowych

Wydany w czerwcu 1998 r. system Windows 98 jest ostatnią wersją opartą na systemie MS-DOS. Odchodzi od skupienia się głównie na zastosowaniach biznesowych przez Microsoft i jest opracowywany z myślą o użytkownikach domowych i małych biurach. Powstają kafejki internetowe, a ludzie bez własnego komputera domowego mogą teraz korzystać z sieci, wysyłać e-maile i grać w gry. Microsoft opisuje system Windows 98 jako system, który „działa lepiej, gra lepiej”.

Dostępna jest teraz obsługa DVD i USB oraz pojawiają się funkcje, takie jak pasek szybkiego uruchamiania. Dołączona jest również przeglądarka Internet Explorer. Inną funkcją jest ActivDesktop, która wykorzystuje zalety kontroli ActivX firmy Microsoft, umożliwiając użytkownikom nie tylko dostęp do lokalnych plików i aplikacji, ale także plików i aplikacji online za pomocą ikon lub obiektów na pulpicie.

Druga edycja systemu Windows 98 została wydana w 1999 roku.

Windows 2000: ulepszona wersja NT

Windows 2000 został wprowadzony na rynek w lutym 2000 i jest minimalnym systemem operacyjnym wymaganym dla procesorów Pentium. Integruje niektóre zalety systemu Windows 98, takie jak Internet Explorer 4 i Outlook Express, z systemem operacyjnym NT. W rzeczywistości wszystkie wersje systemu Windows począwszy od XP są oparte na NT.

Microsoft projektuje Windows 2000 professional, aby zastąpić wszystkie wersje od 95 do NT do użytku biznesowego. Uważa się, że jest to jak dotąd najbardziej niezawodna wersja z doskonałymi możliwościami Internetu i urządzeń mobilnych. Windows 2000 ma dobrą stabilność, ale już niedługo Windows XP pojawi się jako kolejna wspaniała rzecz!

Windows Me: Millennium Edition dla użytkowników domowych

Wydany we wrześniu 2000 r. system Windows Me jest przeznaczony wyłącznie dla użytkowników domowych, koncentrując się na wideo, muzyce i sieci domowej, podczas gdy system Windows 2000 został zaprojektowany dla użytkowników biznesowych. Me wprowadza ulepszone zabezpieczenia i kondycję systemu, w tym funkcje takie jak przywracanie systemu, ochrona plików systemowych i automatyczne aktualizacje.

Jednak system Windows Me jest przez wielu uznawany za niestabilny, a Me i 2000 są wkrótce zastępowane przez XP. Me to ostatnia wersja systemu Windows oparta na jądrze Windows 95, a wszystkie przyszłe wersje będą oparte na modelu NT/2000.

Windows XP: Ulepszenia w zakresie stabilności, szybkości i użyteczności

Windows XP pojawia się w październiku 2001, oferując większą stabilność i łatwość obsługi w 25 językach. Większość aspektów użytkowania jest intuicyjna, z łatwym w użyciu menu Start, Panelem sterowania i paskiem zadań. Ulepszone zarządzanie multimediami dzięki odtwarzaczowi multimedialnemu 8.0 i Windows Movie Maker sprawia, że ​​XP idealnie nadaje się do zastosowań rozrywkowych, podczas gdy Internet Explorer 6 i Windows Messenger oferują lepszy dostęp do Internetu.

Rozwijając się od Windows 2000, XP łączy stabilność 2000 z możliwościami gier 98 i Me. Dzięki Home Edition i Professional Edition XP obiecuje to, co najlepsze dla obu typów użytkowników, z konfliktem między nimi, który niezmiennie prowadzi do kompromisów. Z Windows XP nie ma kompromisów. Obie wersje oferują zwiększone bezpieczeństwo, wydajność i niezawodność, przy czym użytkownicy Me zauważają największą poprawę.

XP ułatwia uruchamianie systemu z wieloma użytkownikami, a XP Professional zawiera zaawansowane funkcje sieciowe, system szyfrowania plików i kontrolę dostępu do plików. Ma jednak jedną poważną wadę: chociaż jest wyposażony w zaporę ogniową, jest domyślnie wyłączony i wielu użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy. Aktualizacje dodatku Service Pack znacznie poprawiają bezpieczeństwo, ale wiele z nich staje się ofiarami ataków hakerów i wirusów.

Windows XP jest zdecydowanie najlepszą wersją systemu Windows i jest pierwszą wersją, która przetrwa ponad 3 lata, zanim zostanie zastąpiona. Minie rok 2007, zanim Vista pojawi się na scenie, i 2014, zanim wsparcie dla XP zostanie ostatecznie wycofane.

Windows Vista: akcent na bezpieczeństwo

Wydany w 2006 roku system Windows Vista koncentruje się na zwiększeniu bezpieczeństwa i niezawodności w miarę upowszechniania się laptopów. Być może mają na to wpływ wczesne problemy bezpieczeństwa XP. Windows Defender jest dostarczany z systemem Vista, podczas gdy dla XP był to darmowy program do pobrania, który wymagał od użytkownika proaktywności. Wprowadzenie Kontroli konta użytkownika utrudnia złośliwemu oprogramowaniu, które przedostaje się przez zaporę ogniową, wprowadzanie zmian na komputerze. System Windows Vista Ultimate oferuje szyfrowanie dysków funkcją BitLocker, które zapewnia lepszą ochronę danych. „Ultimate” to połączenie wersji Business i Home Premium systemu Vista.

Aby podkreślić różnicę między Vista i poprzednimi wersjami systemu Windows, dodano nowy projekt paska zadań, przycisku Start i obramowań okien. Uruchamia się zauważalnie szybciej, a zużycie baterii w trybie uśpienia jest niższe. Vista jest również bardziej przyjazny dla mediów, a Windows Media Player został ulepszony, aby to odzwierciedlić. Użytkownicy mogą teraz odtwarzać i edytować filmy, oglądać filmy i telewizję oraz wyświetlać i wysyłać zdjęcia z centralnej lokalizacji.

Windows Vista jest bezpieczniejszy, łatwiejszy w obsłudze, oferuje wyższy poziom integracji multimediów, jest szybszy i wygląda lepiej niż jakakolwiek poprzednia wersja systemu Windows. W rzeczywistości użytkownicy zastanawiają się, jak Microsoft może to ulepszyć. Ale mogą!

Windows 7: ekrany dotykowe i ostrość laptopa

W 2009 roku na scenę wkracza Windows 7, aby zaspokoić specyficzne potrzeby laptopów i użytkowników ekranów dotykowych. Wprowadzono system Windows Touch, który umożliwia użytkownikom otwieranie folderów i plików, przeglądanie sieci oraz przeglądanie filmów i zdjęć bez potrzeby korzystania z myszy lub touchpada. Jest również szybszy niż Vista, ze znacznie krótszymi czasami uruchamiania, wyłączania i wybudzania. Ułatwia również połączenie z Internetem za pośrednictwem publicznych bezprzewodowych punktów dostępowych lub sieci prywatnych przy użyciu haseł lub kluczy bezpieczeństwa.

Windows 7 oferuje zmianę w sposobie obsługi okien po raz pierwszy, odkąd stało się możliwe wiele okien. Snap, Peek i Shake umożliwiają trzy różne sposoby przeglądania i pracy z otwartymi oknami. Chociaż ta wersja systemu Windows nie różni się znacząco od systemu Vista, oferuje kilka unikalnych i przydatnych nowych funkcji.

Windows 8: ekran dotykowy i technologia aplikacji Metro

Windows 8 został udostępniony publicznie w październiku 2012 roku. Choć nadal opiera się na systemie operacyjnym NT, stanowi znaczące odejście od poprzednich wersji, ponieważ opiera się na języku projektowania Metro. Metro to interfejs tabletu zgodny z ekranem dotykowym, który umożliwia również dostęp do tradycyjnego pulpitu. Windows 8 może być używany z urządzeniami z ekranem dotykowym, a także z tradycyjnymi urządzeniami wejściowymi i wyświetlaczami PC.

Chociaż nie ma przycisku Start, ekran Start można wyświetlić, klikając (lub dotykając) lewy dolny róg ekranu. Ekran zawiera kafelki, z których każda reprezentuje określoną aplikację. Okna 8 zawiera sklep Windows, IE 10, Eksplorator Windows, Defender, obsługę USB 3, aplikacje sportowe, wiadomości i podróże, a także Menedżera zadań.

RT systemu Windows

Jest to wersja systemu Windows 8 o długim czasie pracy na baterii, która została zaprojektowana specjalnie do uruchamiania aplikacji na ekranie dotykowym dostępnych w sklepie Windows i jest dostarczana z wersją pakietu Microsoft Office zoptymalizowaną pod kątem ekranu dotykowego. RT może działać na niektórych tabletach i komputerach – choć nie na wszystkich.

Windows 8 Pro

Wersja Pro będzie potrzebna, jeśli korzystasz z funkcji BitLocker i systemu szyfrowania plików, rozruchu VHD lub Hyper-V. Jeśli nie wiesz, co to jest, nie będziesz potrzebować wersji Pro. Będziesz go jednak potrzebował, jeśli chcesz odtwarzać płyty DVD po wyjęciu z pudełka. Zwykła ósemka na to nie pozwala. Potrzebny będzie również pakiet Windows 8 Media Center Pack.

Windows 8.1: więcej aplikacji i Bing

Wydany w 2013 roku system Windows 8.1 oferuje wyższy poziom personalizacji ekranu Start, który można synchronizować na wszystkich urządzeniach. Jest zasadniczo zaprojektowany, aby uczynić system Windows wygodniejszym w użyciu na różnych urządzeniach korzystających z dotyku lub myszy, a nawet obu. Możesz korzystać z szerszego zakresu znanych operacji myszy, znajdować więcej aplikacji i łatwo przełączać się między nimi.

Windows 8.1 jest dostarczany z wieloma aplikacjami Bing, w tym Bing Smart Search, Bing Health & Fitness oraz Bing Food & Drink. Dostępny jest również przycisk Start, umożliwiający nawigację między ekranem startowym a pulpitem.

Windows 10: Stała ewolucja – i Cortana!

Windows 10 został wprowadzony w 2015 roku, a niektórzy nazywają to najlepszą wersją. Jest to wynik współpracy wielu użytkowników za pośrednictwem programu Windows Insider. Klienci przyczynili się do jego rozwoju, odpowiadając na wersje zapoznawcze, umożliwiając firmie Microsoft szybkie reagowanie na komentarze i opinie zwykłych użytkowników systemu Windows.

Windows 10 nie ma być jednorazową premierą, ale będzie rozwijany za pomocą regularnych postępów i aktualizacji, a nie sporadycznych głównych wydań, jak poprzednio. Jest to znacząca zmiana w polityce Microsoft OS, która przyniesie korzyści jej klientom.

Co oferuje system Windows 10? Ważną nową funkcją jest Cortana. Znana użytkownikom telefonów z systemem Windows Cortana jest pierwszym cyfrowym asystentem osobistym firmy Microsoft — pojawiającym się po raz pierwszy na komputerze PC. Uczy się, wchodząc w interakcję z każdym indywidualnym użytkownikiem, odnotowując jego preferencje i zachowanie oraz odpowiadając na zapytania z inteligencją i dowcipem. Im częściej korzystasz z Cortany, tym lepiej jest przygotowana do pomocy.

Gracze mogą przesyłać strumieniowo gry Xbox One na swoje komputery lub tablety, a Project Spartan to nowy typ przeglądarki internetowej, która umożliwia podświetlanie i dodawanie adnotacji do stron internetowych przed udostępnieniem ich w mediach społecznościowych. Każdy z nich to zupełnie nowa funkcja firmy Microsoft.

Przycisk Start powraca! Jego brak był jedną ze złych rzeczy w systemie Windows 8. Kolejną dobrą cechą jest Microsoft krawędzi – zupełnie nowa przeglądarka na potrzeby 21st przeglądanie wiekowe i integracja z wieloma funkcjami systemu Windows 10, takimi jak Spartan. Ustawienia są również łatwiejsze i prezentowane w bardziej logiczny sposób niż w Windows 8.

Przyszłość?

Więc, co dalej? Wygląda na to, że czasy głównych wydań systemu Windows minęły. Użytkownicy systemu Windows 10 otrzymają bezpłatne aktualizacje, gdy tylko staną się dostępne. Być może pewnego dnia komputery dojdą do etapu, w którym system Windows w swojej obecnej formie stanie się przestarzały, a ręczne urządzenia wejściowe zostaną zastąpione poleceniami głosowymi – a ostatecznie nawet myślami?

Dopóki ten dzień nie nadejdzie, Windows 10 pojawia się tutaj, aby pozostać – przynajmniej na jakiś czas.

Windows - zobacz, jak wygląda przyszłość systemu operacyjnego Microsoftu

Minęło już prawie 30 lat, odkąd Microsoft wprowadził pod strzechy legendarny już dziś Windows 3.1, zaczynając tym samym historię trwającego już całe dziesięciolecia sukcesu. Najpóźniej od Windows 95 Microsoft zdominował rynek pecetów i po dziś dzień nic się pod tym względem nie zmieniło – na desktopowych pecetach i notebookach Windows wciąż jest numerem jeden. Pomimo to Microsoft ma jeden problem: coraz więcej użytkowników stawia sobie pytanie, czy faktycznie wciąż potrzebują niezgrabnego peceta. Do codziennych zadań oraz do surfowania po internecie wielu użytkownikom w zupełności wystarczy telefon albo tablet. Liczby nie kłamią: o ile popyt na smartfony w ostatnich latach gwałtownie wzrastał, to przez sklepowe kasy przesuwa się coraz mniej pecetów.

Dużo prób

Microsoft rozpoznał ten trend dość późno. Windows RT (2012), Windows 10 Mobile (2015) albo Windows 10 S (2018) były próbami adap­tacji okien do użytku mobilnego, ale bez większych sukcesów. Aby istnieć na rynku smartfonów, koncern zmarnował kolejne dziesięć miliardów dolarów na zakup Nokii, ale ten ruch również był spóźniony: Google (Android, Chrome OS) oraz Apple (iOS) były już znacznie dalej, a Microsoft miał zbyt mało argumentów, aby skutecznie przeciwstawić się wielkim rywalom.

Microsoft wynajduje siebie na nowo

Ale software’owy gigant nie dał za wygraną. Zamiast ponownie zaatakować pozycje Androida oraz iOS, nowy szef Microsoftu Satya Nadella zrewolucjonizował koncern. O ile u jego poprzedników Windows był jeszcze absolutnym priorytetem firmy, to Nadella zdjął rozwój okien z piedestału. Aktualnie prawie wszystkie usługi Microsoftu działają również bez Windows: w Androidzie, iOS, mac­OS albo Linuxie.

Równolegle do tego procesu koncern pracował nad nowymi pomysłami. Zamiast nadążać za wydarzeniami, postanowiono wyznaczać własne akcenty. Takim pomysłem jest rodzaj modułowego Windows, który ma działać na różnych urządzeniach. Transformowalny system operacyjny otrzymał nazwę Windows 10X i ma stać się bazą dla nowej generacji hardware’u. Pierwszym urządzeniem z Windows 10X jest Surface Neo – miniaturowy notebook z dwoma monitorami, wyglądem przypominający dwa złożone telefony. Małe cudo ma wkrótce zadebiutować.

Nowa karma dla Windows 10

Ale zanim Microsoft spróbuje wprowadzić nowy Windows do nowych urządzeń, koncern najpierw odświeża klasyczny Windows 10. Aktualizacja Kwiecień 2020 (April 2020 Update) rozpoczęła się z końcem marca i będzie dziewiątym już uaktualnieniem systemu Windows 10. Regularne aktualizacje są kuracją odmładzającą dla pięcioletniego już Windows 10. I o ile Windows 10X­­ ma przynieść rewolucję, to w Dziesiątce następuje łagodna ewolucja z licznymi ulepszeniami detali. Poznajmy te najważniejsze.

Aktualizacja Windows 10

Wszyscy użytkownicy Windows 10 otrzymają w marcu albo kwietniu dużą aktualizację. Oto pięć najważniejszych nowości.

1. Odnowa Windows

Jeśli Windows 10 nie działa już niezawodnie, często pomoże tylko reset. Dotychczas Windows w celu autonaprawy sięgał do lokalnych plików systemowych. Było to rozwiązanie problematyczne, kiedy błąd tkwił głęboko w systemie. Aby to wyeliminować, kwietniowa aktualizacja zawiera funkcję Cloud Download. W tym celu w ustawieniach Windows klikamy na Aktualizacja i zabezpieczenia, Odzyskiwanie, na Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego i na Rozpocznij.

Po kliknięciu na Pobieranie z chmury Windows pobierze z internetu swoją najnowszą wersję ze wszystkimi aktualizacjami. Podczas odzyskiwania własne pliki na życzenie zostaną zachowane, utracone zostaną tylko zainstalowane programy.

2. Rozbudowany Menedżer zadań

Microsoft zreformował także Menedżera zadań. W centrali sterowania Windows na karcie Wydajność przy wszystkich podłączonych napędach znajdzie się również informacja o typie nośnika. Wtedy przy niewyjaśnionych problemach z wydajnością można będzie szybko rozpoznać, czy chodzi o szybki dysk SSD, czy o powolny, bo mechaniczny HDD. Dla graczy Menedżer zadań w tym samym miejscu pod Procesor graficzny wyświetli temperaturę karty graficznej – ta informacja może być istotna, kiedy podczas gry nagle gwałtownie obniży się płynność – źródło problemu może leżeć w tym, że poganiaczowi pikseli zwyczajnie jest za ciepło.

3. Transfer pod kontrolą

W kwietniowej aktualizacji Windows 10 Microsoft rozbudował także ustawienia sekcji Sieć i Internet. Pod Stan sieci system operacyjny prezentuje transfer danych za ostatnie 30 dni, co może się przydać użytkownikom laptopów korzystających z dostępu mobilnego, którym operator grozi odcięciem dostępu po przekroczeniu określonego transferu. Jeśli wyświetlana wartość jest zaskakująco wysoka, kliknijmy na Zużycie danych. Wtedy Windows zaprezentuje zużycie danych dla poszczególnych programów, co pozwoli szybko znaleźć winnego. Po kliknięciu na Wprowadź limit możemy określić limit transferu.

4. Zmiana nazwy pulpitu

Dzięki wirtualnym pulpitom szybko i łatwo można konfigurować różne interfejsy robocze, na przykład tworzyć oddzielne pulpity do pracy i do rozrywki. Dotychczas ich nazewnictwo było ograniczone sztywnym schematem do Pulpit nr 1, Pulpit nr 2 itd. Teraz możemy nazywać je dowolnie i dzięki temu szybciej rozpoznawać grupy programów i scenariusze użytkowania.

5. Nowa przeglądarka Edge

Microsoft chce odzyskać dominującą pozycję na rynku przeglądarek i dlatego odsyła na emeryturę przeglądarkę Edge, zastępując ją przez Edge Chromium*, opartą nie na własnej technologii Microsof­tu, ale na tych samych podstawach technologicznych, co bardzo udana przeglądarka Google Chrome. Zaleta: w nowej domyślnej przeglądarce Windows 10 można zainstalować wszystkie rozszerzenia Chrome. Przeglądarka działa bardzo szybko i ma atut w postaci streamingu Netflixa w 4K.

* Microsoft dystrybuuje również przeglądarkę Edge do starszych wersji systemu Windows 10

Windows zupełnie inaczej

Z Windows 10X Microsoft chce w tym roku wejść w nową erę. Komputer Świat wyjaśni, co system operacyjny przyszłości robi inaczej.

Windows 10X? Dla nieświadomego użytkownika brzmi to w pierwszym momencie jak nazwa rozszerzenia dla aktualnego systemu operacyjnego, ale nic bardziej mylnego. Windows 10X nie jest następcą ani substytutem Windows 10, jest to przedsięwzięcie, które ma zapobiec utracie znaczenia w przyszłości. Świat techniki się zmienia i klasyczny Windows poza biurem, gamingiem i montażem wideo przestał być nieodzowny.

W tych typowych pecetowych zadaniach Windows 10 pozostanie taki, jak znamy go dziś, i tak jest dobrze: Windows 10 jest dojrzały i spełnia wszystkie wymagania. Dlatego Microsoft mocno odchudził zespół programistów odpowiedzialnych za Windows, laboratoria pracują teraz nad nowymi ideami.

Windows modułowy

Microsoft widzi swój największy problem w tym, że klasyczny Windows jest zbyt mało elastyczny. System operacyjny od A do Z jest zorientowany na pecetowy hardware i zbyt nieporęczny, aby przenieść go na inne urządzenia. Aby wyrwać się z tej ślepej uliczki, Microsoft opracował Windows Core OS. Za tym pomysłem stoi system zbudowany z wielu modułów, który w zależności od ich doboru może spełniać różne zadania. Inaczej niż w przypadku Windows 10 priorytetem Microsoftu podczas jego rozwoju była harmonijna współpraca poszczególnych części systemu. To samo dotyczy interfejsu użytkownika nazwanego przez firmę Composable Shell, w skrócie CShell. Dzięki temu programiści mogą bez wielkiego nakładu pracy nadać systemowi wygląd pasujący do danej klasy urządzeń.

Takich rozwiązań Microsoft dotychczas nie stosował. Na potrzeby Windows 10 Mobile Microsoft musiał programować wszystko od zera – pomimo sugerowanego nazewnictwem pokrewieństwa z Windows 10. Dzięki CShell firma chce teraz opracowywać poszczególne moduły osobno i w łatwy sposób wymieniać je bądź łączyć ze sobą. Oto przykład: na przyszłym smartfonie będzie pracować mobilna wersja Windows Core ­OS.­ Kiedy użytkownik podłączy urządzenie do monitora, nastąpi automatyczne załadowanie odpowiednich komponentów i transformacja w pełnowartościowy desktopowy system operacyjny. Windows Core OS nie jest muzyką przyszłości, Microsoft używa go już teraz. Ta technologia trafiła już do okularów rozszerzonej rzeczywistości Hololens 2 oraz do gigantycznego peceta Surface Hub 2.

Windows 10X przed debiutem

Windows Core OS jest podstawą dla wielu wersji specjalistycznych systemu operacyjnego. Obecnie najbardziej interesującym prywatnych użytkowników wariantem jest Windows 10X. Pierwsze urządzenia z nowym systemem operacyjnym mają trafić na rynek już w drugim kwartale 2020. Windows 10X jest zoptymalizowany dla urządzeń składanych, wyposażonych w dwa wyświetlacze. W tym celu Microsoft dostosował niektóre obszary systemu operacyjnego: nie ma na przykład klasycznego ekranu blokady i użytkownik trafia bezpośrednio do ekranu logowania. Następnie pojawia się nowe menu Start (launcher) – tym razem bez kafelków. Przegląd aplikacji jest zorganizowany podobnie jak w Androidzie, na górnej krawędzi znajduje się pasek wyszukiwania. Poniżej znajdują się otwarte ostatnio aplikacje i strony internetowe oraz przegląd otwieranych dokumentów.

W celu lepszego przeglądu i organizacji zainstalowanego oprogramowania do jednego foldera można zapakować wiele programów. Gestem przeciągnięcia do góry użytkownik przechodzi do nowego menu Start, a przeciągnięcie do dołu zamyka otwarte aplikacje. Ważny szczegół z punktu widzenia użytkowania mobilnego: pasek zadań Windows 10X ­wyświetla wszystkie ikony centralnie, a nie po lewej stronie jak w klasycznym Windows, oprócz tego dostosowuje się do otwartych aplikacji i po kilku sekundach automatycznie znika.

Przy podłączonej klawiaturze pasek zadań można obsługiwać jak w klasycznym Windows. Zmodyfikowany został również obszar powiadomień, Windows 10X ma więcej szybkich ustawień, na przykład dla połączenia internetowego, Bluetooth, blokady obrotu, oraz więcej miejsca na powiadomienia. Oprócz tego Microsoft włącza turboaktualizacje – uaktualnienie ma teraz trwać maksymalnie 90 sekund – dla trapionych częstymi aktualizacjami użytkowników Windows 10 brzmi to jak utopia.

Nauka na błędach

Inaczej niż w Windows RT albo 10S użytkownicy pomimo personalizacji mają otrzymać pełnowartościowy Windows. Według Mic­rosoftu na 10X działają również programy opracowane dla klasycznego Windows, ale ma też pojawić się więcej oprogramowania dostosowanego do Windows 10X. Jeśli sprawy potoczą się po myśli Microsoftu, użytkownik nie będzie musiał się tym zajmować ani rozważać szczegółów technicznych. Ma zainstalować swój software, a Windows 10X ma załatwić resztę – w razie potrzeby nawet przez emulację. Dolce vita dla użytkownika obiecuje również zredukowany pulpit, który przez większość czasu ma pozostawać w tle. Microsoft chce koncentracji na aktualnie pracującym programie.

Jeśli nabraliśmy ochoty, aby pod koniec roku 2020 pójść do sklepu i kupić Windows 10X, to lepiej od razu zaplanujmy jakiś inny zakup – ta specjalna wersja będzie wyłącznie preinstalowana na urządzeniach takich jak rozkładany Surface, produktem dla użytkowników pecetów w dalszym ciągu będzie klasyczny Windows 10­­­­­­ – z aktualizacjami. Ale już dziś możemy przetestować 10X w Windows 10. Na tiny.pl/tbkrg dowiemy się, jak to zrobić, i znajdziemy więcej informacji o nowym systemie.

Więcej testów i poradników znajdziesz w najnowszych numerach Komputer Świata i Niezbędnika:

Kup nowy numer Komputer Świata w wersji elektronicznej (8,90 zł) lub papierowej (9,90 zł)

Kup nowy numer Niezbędnika w wersji elektronicznej (8,90 zł) lub papierowej (9,99 zł)

Nie chcesz przegapić nowych numerów? Zamów prenumeratę papierową lub e-prenumeratę

Komputer Świat 5/2020 Artykuł pochodzi z Komputer Świata 5/2020. Więcej programów i poradników znajdziesz w e-wydaniu magazynu dostępnym w serwisie ksplus.pl. Wersję papierową Komputer Świata można zamówić na Literia.pl. Foto: Komputer Świat

Zobacz Windows 10X - testujemy wczesną wersję nowego systemu Microsoftu:

Popularne systemy operacyjne



Najpopularniejsze systemy operacyjne.

Microsoft Windows

System operacyjny Microsoft Windows jest najpopularniejszym tego typu systemem. Posiadanie go na swoim komputerze jest dla nas tak oczywiste, że często nie zastanawiamy się nad tym. MS Windows oferuje nam własne narzędzia, które są integralnymi częściami wgranego systemu. Windows proponuje nam program Notatnik oraz prosta aplikację graficzną Paint.

Poza tym, w skład systemu wchodzi edytor WordPad oraz własna przeglądarka internetowa Internet Explorer. Windows nie jest jednak jedynym systemem operacyjnym. Stale pojawiają się nowe, które jeszcze bardziej wpisują się w oczekiwania współczesnych użytkowników komputerów i innych urządzeń mobilnych.

Linux

Typowo serwerowym systemem operacyjnym jest Linux. System ten jest zwany wolnym oprogramowaniem. Kod źródłowy systemu może być zmieniany, rozpowszechniany oraz modyfikowany na wiele sposobów. Linux jest chętnie wykorzystywany przez firmy. Korzystają z niego instytucje zajmujące się finansami, ale też banki, giełdy czy instytucje medyczne. System Linux jest systemem operacyjnym dla wielu urządzeń medycznych.

Chrome OS oraz Android

Kolejne dwa systemu należą do Google. Są to system Chrome OS oraz Android. Do zadań systemu Chrome OS należy obsługa aplikacji wirtualnych. Ten system operacyjny charakteryzuje się otwartym kodem źródłowym oraz korzysta z przeglądarki internetowej Chrome. Jest oparty na jądrze systemu Linux. System operacyjny Android jest kolejnym produktem od Google. Jego zadania są jednak nieco inne. Ten system operacyjny jest wykorzystywany do obsługiwania urządzeń mobilnych, takich jak netbooki, tablety czy smartfony. Ten system pozwala na korzystanie z szerokiego grona aplikacji od Google. W tym systemie działa portal społecznościowy Google+, dokumenty Google, kalendarz Google, aplikacje Google Maps, albumy zdjęć Picasa czy portal YouYube.

Apple iOS

Własnym system operacyjnym dysponuje również firma Apple, produkująca urządzenia typu iPhone czy palmtopy. Systemem operacyjnym tych gadżetów jest nowoczesny system Apple iOS, który bazuje na jądrze Darwin.

  • Kolbowicz Marek
  • April 04,2024

Leave a Reply